[ Strona główna ]


Jedyny w swoim rodzaju Skarb Ekstraklasy - statystyki, sylwetki, kariery graczy, historie, osiągnięcia klubówSkarb I ligi - statystyki, kariery graczy, historie i osiągnięcia klubówRozgrywki regionalne 2024/2025 - od IV ligi do Klasy C !Wyszukiwarka klubów, zawodników i sędziów w serwisie 90 MinutJeśli chcesz skontaktować się z redakcją - najpierw to przeczytaj!
90minut.pl
 CLJ
 PZPN
RSSSF

 


12 czerwca 2004, 15:51:49 - mogiel
50 lat UEFA

12 czerwca, meczem Portugalia - Grecja rozpoczynają się dwunaste mistrzostwa Europy w piłce nożnej, a trzy dni później - 15 czerwca - mija 50. rocznica założenia UEFA - Europejskiej Unii Piłkarskiej, a dokładnie Europejskiej Unii Związków Piłkarskich.

Union des Associations Europeennes de Football (UEFA) powstała 15 czerwca 1954 r. w Bazylei. Pierwszymi członkami było 25 związków narodowych. Na pierwszym Kongresie UEFA w Wiedniu (2-3 marca 1955) było tych federacji już 29, w tym Polska.

Dzięki takim pionierom i wizjonerom futbolu jak francuski działacz piłkarski Henri Delaunay czy Włoch Ottorino Barassi (Barassi zgłaszał projekty organizacji ME już w latach 50.), idea rozgrywek o miano najlepszej jedenastki Europy, z trudnościami, wbrew woli twórcy FIFA, Julesa Rimeta, zaczęła przybierać realne kształty.

Dopiero jednak odejście Rimeta z funkcji prezydenta FIFA (1954) umożliwiło przyspieszenie tych starań. Na stanowisku sekretarza generalnego UEFA, steranego walką o mistrzostwa, Henrie'ego Delaunaya zastąpił (w 1956 r.) jego syn Pierre. Do pierwszych mistrzostw kontynentu było nadal daleko, nie wszystkie federacje krajowe były za.

UEFA nie była pierwszą z federacji kontynentalnych powołanych do zarządzania futbolem (wyprzedziła ją w 1916 r. Ameryka Południowa), ale właśnie w Europie, na Kongresie w Sztokholmie, w czerwcu 1958 r. postanowiono rozgrywać mistrzostwa kontynentu.

6 czerwca 1958 r. na III Kongresie UEFA, podjęto kluczowe decyzje. Ustalono nazwę imprezy - "Coupe d'Europe des Nations" - Puchar Europy Narodów. Postanowiono, że trofeum ufunduje Francja i będzie ono nosiło imię Henri'ego Delaunaya, w uznaniu jego "zasług i pracy na rzecz tej idei". Zdecydowano, że organizacją rozgrywek pokieruje trzyosobowy komitet: prezydent UEFA, Ebbe Schwartz (Dania) oraz dwaj jego zastępcy, Gustav Sebes i Peco Bauwens.

W 1958 r. ruszyły eliminacje do Pucharu Europy Narodów, zakończone w 1960 r. pierwszym finałem imprezy, która potem została oficjalnie uznana jako pierwsze piłkarskie mistrzostwa Europy. Finał tej imprezy, wówczas turnieju o Puchar Europy Narodów, odbył się w lipcu 1960 r. w Paryżu: ZSRR pokonał po dogrywce Jugosławię 2-1.

Trzecia edycja imprezy, w 1968 r. to były już oficjalne ME o Puchar Delaunaya, inicjatora tych rozgrywek.

Europa dziewięciokrotnie organizowała mistrzostwa świata, a jej reprezentacje osiem razy triumfowały w tych światowych turniejach (w tym Włochy i Niemcy trzykrotnie).

Nie każdy wie, że UEFA, prócz emblematu i własnej flagi ma też reprezentację, dla której przewidziano białe stroje, w których występowała w meczach okolicznościowych i jubileuszowych.

Najwyższą władzą UEFA jest Kongres. Między Kongresami władzę sprawuje Komitet Wykonawczy, złożony z prezydenta, czterech wiceprezydentów i ośmiu członków, plus skarbnik. Kadencja członków Komitetu trwa cztery lata.

Dotychczasowi prezydenci UEFA

Ebbe Schwartz (Dania) 1954-62
Gustav Max Wiederkehr (Szwajcaria) 1963-72
Artemio Franchi (Włochy) 1973-83
Jacques Georges (Francja) 1984-90
Lennart Johansson (Szwecja) 1990-?


źródło: PAP

Kondi - 12 czerwca 2004, 17:11:36 - *.netia.com.pl
Wszytkiego Najleprzego

Pseudonim (max 10 znaków):

E-mail:

Redakcja 90minut.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie 90minut.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników lub całe sieci.

 

Napisz do nas